www.pierzchala.fora.pl
forum posiadaczy dumnego nazwiska Pierzchała
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.pierzchala.fora.pl Strona Główna
->
szukajmy się!
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
[quote="zniesmaczony"]Legendarny protoplasta rodu Pierzchała to biskup Janicius Hatton [X wiek]. Pierwszy udokumentowany protoplasta rodu to hrabia (comes principalis) Rościsław Pierzchała, hetman mazowiecki, starosta płocki, doradca księcia Konrada III, dowódca wyprawy na Jaćwież w 1238 roku. Od najdawniejszych czasów ród Pierzchałów pisał się comites od swego protoplasty Rościsława. W dokumentach oficjalnych widocznym to aż nader jasno. Hrabiami tytułowano zarówno wnuka Rościsława Iwana z Radomina jak i jego syna Pietraszę właściciela miasta Włoszczowa. W latach późniejszych też tytułowano hrabiami, mimo późniejszego zakazu sejmowego posługiwania sie tytułami w Polsce. Comites Pierzchała, pieczętowali się herbem Roch (sięgającym czasów imperium rzymskiego), który trafił do Polski z Włoch za pośrednictwem biskupa Janiciusa Hattona ok. 970 roku. Ród Pierzchałów wydał wielu znakomitych synów kościoła, w tym dwóch biskupów płockich (Klemensa [XIV w] i Stanisława [XV wiek]) oraz pełniących znaczne urzędy ziemskie, jak np. hrabia Rościsław (pierwszy wymieniony w kronikach), hetman mazowiecki, starosta płocki, znany z uwieńczonej sukcesem wyprawy na Litwę i Jaćwież w 1238 roku, wyprawa odbyła się z polecenia Konrada księcia Mazowieckiego i zaowocowała nadaniem książęcym). Gniazdem rodziny Pierzchałów, w XIV wieku stają się między innymi Pęcice, jednak w wyniku nadań książęcych dla comesa Świętosława Pierzchały i jego braci [między innymi comesa Tomasza Adama], dobra rodowe powiększają się znacznie. W domenie rodu pojawiły się między innymi: Pruszków, Pogroszew, Umiastów, Myszczyn itd. Pod koniec XV wieku "modnym" stało się branie nazwiska od dóbr, tą drogą synowie hrabiego Swiętosława i jego braci przyjęli nazwiska Pęczycki, Pogroszewski, Pruszkowski, Umiastowski, Myszczyński itd. Niektórzy pozostali przy nieodmienionym herbie, inni go odmieniali. Drzewo genealogiczne - początek 1. Iwan Pierzchała de Radomin, Balin et Sudragi – marszałkek dworu księcia szczecińskiego Kaźka, prastryj braci: hrabiego Tomasza Pierzchały z Umiastowa i hrabiego Świętosława z Pruszkowa i Pęcic, brat Henryka i biskupa płockiego Klemensa Pierzchały 1.1. Piotr Pierzchała(hrabia Pietrasza z Radomina i Włoszczowy, zwany Karwacjanem, kasztelan dobrzyński [1388-1414],wielkorządca podolski [1404- 1408]) 1.2. Pakosław Pierzchała 1.3. Mikołaj Pierzchała 1.4. Dorota Pierzchalanka Źróło: internet (m.in. http://umiastowski.org) podziękowania dla Darka Pierzchała z Kozienic/Warszawy za przesłanie tekstu.[/quote]
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
forum
----------------
REGULAMIN
Powitać!
----------------
regulamin działu
przedstaw się
Drzewo Genealogiczne
----------------
o co chodzi
szukajmy się!
Różniaste
----------------
hydepark
dowcipy
uwagi
Shoutbox
----------------
takie małe gadu gadu
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
płd wlkp.
Wysłany: Nie 2:15, 23 Lis 2008
Temat postu: Herb szlachecki PIERZCHAŁA
Pierzchała (herb szlachecki)
Z Wikipedii
(Kolumna, Pirzchała, Roch, Trzaski), herb szlachecki.
Herb
* Opis herbu:
W polu czerwonym wieża szachowa srebrna. W klejnocie takaż wieża szachowa. Odmiana herbu przedstawiona przez J.Siebmachera: w polu srebrnym wieża szachowa czarną, w klejnocie takaż wieża szachowa. Późniejsze odmiany, będące prawdopodobnie skutkiem niedbałości wydawców herbarzy, posiadają w klejnocie pięć piór strusich. Znane są również odmiany przedstawiające zamiast wieży szachowej - kolumnę srebrną z koroną (znane pod nazwą Kolumna)
* Historia herbu:
Jeden z najstarszych herbów polskich. Według większości heraldyków właściwą nazwą herbu była "Pierzchała" (zanotowane w 1409), a słowo "Roch" oznaczało godło heraldyczne - wieżę szachową, co później przeniosło się na nazwę herbu (pod tą nazwą notowany w 1422).
Wizerunek herbu Pierzchała wg Roli marszałkowskiej z 1461 r.
Wizerunek herbu Pierzchała wg Roli marszałkowskiej z 1461 r.
Najstarsza zapiska sądowa pochodzi z 1409 Najstarsze zachowane pieczęcie z herbem pochodzą z: 1344 (Klemens Pierzchała, biskup płocki), 1375, 1392 i 1402 (Iwan z Radomina), 1413 (Henryk z Radomina - pieczęć przy akcie unii horodelskiej). W wyniku unii horodelskiej w 1413 przeniesiony na Litwę. Ród Pierzchałów reprezentowali Piotr z Włoszczowa (kasztelan dobrzyński) i Henryk z Radomina. Do rodu został adoptowany bojar litewski Dauksza.
Najstarsze wizerunki ukazują godło herbu jako wieżę szachową, przedstawianą w postaci słonia bojowego. Podobieństwo schematycznie ukazanych kłów słonia do heraldycznej lilii prowadziło do ewolucji herbu i zatracenia pierwotnego znaczenia godła. Zapiska z 1550 nzywa godło herbu lilią. W początku XVII wieku pojawiły się przedstawienia herbu z wieżą szachową nie nawiązującą do figurki słonia, lecz do murowanej wieży obronnej. Kolejną ewolucję herbu, wynikłą zapewne z próżności, było upodobnienie godła do kolumny i nawiązanie do patrycjuszowskiego rodu rzymskiego Colonnów. Formę pośrednią między wieżą szachową i kolumną przedstawia ilustracja w Herbach szlacheckich ziem pruskich J.K.Dachnowskiego z 1620 r. Kacper Niesiecki w swoim herbarzu połaczył herb Roch i Kolumna w jednym opisie, jednocześnie dodając opis herbu Roch III, który zapewne wywodzi się od dawnych przedstawień herbu Pierzchała. Skutkiem zmian w herbie, powodowanych często stylizacją zgodną z modą, z dawnego herbu Pierchała wykształciło się kilka odmian, niekiedy o różnych nazwach, przy czym w niektórych przypadkach odmiany te są tylko różnym graficznym przedstawieniem tego samego herbu.
* Odmiany:
o wersja najstarsza, srebrna wieża szachowa w czerwonym polu.
o srebrna lilia na trzech stopniach - Roch III
o srebrna kolumna ukoronowana w czerwonym polu - herb Kolumna
o czarna wieża w srebrnym polu - wg.Siebmachera
o srebrna wieża szachowa, między złotymi półksiężycami, w polu czerwonym - herb Wysocki.
* Herbowni:
Bielicki, Bruleński, Chorążyczewski, Cieciszewski, Czosnowski (hrabia), Dauksza, Filipczuk, Głowiński, Grabie, Hołowczyc, Kamelski, Kuńczewicz, Leśniowolski, Lucławski, Łącki, Mroczek, Nadolski, Oborski, Pawłowski, Perkowski, Piasecki, Pierzchała, Radomiński, Roch, Serocki, Sieniecki, Szczodrowski, Tokarski, Turowski, Umiastowski (hrabia), Walewski (hrabia),Wiszowaty (Wisowaty, Wyszowaty), Wittan, Wróblewski, Żaboklicki (Zakrzycki), Zaniewski.
* Herbowni odmian herbu:
Hurko, Karsza, Klimowicz, Korycki, Kościuszko, Łukomski (kniaź), Przezdziecki (hrabia), Rosudowski, Suzin, Walużyniec, Wyszyński.
gajowy1957
Wysłany: Czw 22:32, 06 Mar 2008
Temat postu:
Regina Pierzchała (na zdjęciu z prawej strony) - córka Karola Pierzchały. Zdjęcie wykonane w 1938roku z koleżankami - od lewej Mądrzakówna i Banaszakówna.
gajowy1957
Wysłany: Sob 18:25, 01 Mar 2008
Temat postu:
To są podobno rodzice Karola-ur. 1897r., mojego dziadka, albo ktoś inny (zdjęcie z albumu dziadka Karola). Pochodzenie Śmiłowo koło Ponieca pow. Leszno. Może ktoś ze Śmiłowo, Leszna lub innej miejscowości pomoże rozwiązać ten problem. Pozdrawiam Andrzej Pierzchała 1957r.
gajowy1957
Wysłany: Sob 9:39, 01 Mar 2008
Temat postu:
Firma dziadka Karola w 1943 (tak było napisane w albumie). Dziadek Karol stoi z lewej strony na górnym zdjęciu, a z psem na dolnym zdjęciu. Może ktoś coś kojarzy.
gajowy1957
Wysłany: Sob 9:34, 01 Mar 2008
Temat postu:
To kolejne zdjęcie Pierzchałów ze Śmiłowo koło Ponieca pow. Leszno. Po lewej stronie Karol Pierzchała (mój dziadek) z babcią Jadwigą z domu Skorupka z Siemowo koło Gostynia. Po
prawej Walenty Pierzchała z Agnieszką, ale nie wiem jak z domu i skąd pochodzi.
Środkowej pary nie pamiętam, gdyby żył mój ojciec byłoby więcej wiadomo.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z albumu ojca pozostałego po dziadkach.
gajowy1957
Wysłany: Nie 21:36, 24 Lut 2008
Temat postu:
zna ktoś może, to Walenty Pierzchała z żoną Agnieszką
zniesmaczony
Wysłany: Wto 21:49, 05 Lut 2008
Temat postu:
ooo dzięki!
gajowy1957
Wysłany: Śro 23:49, 30 Sty 2008
Temat postu:
Popróbuje wkleic link:http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/pierzcha%25C5%2582a.html
zniesmaczony
Wysłany: Śro 11:46, 30 Sty 2008
Temat postu:
gajowy1957 napisał:
Z internetu oczywiście! Linku nie mogłem wpisać niestety mimo że jestem zalogowany
trzeba mieć minimum 2 (albo 3, dokładnie nie pamiętam) posty na forum. Spróbuj napisać coś na forum a potem podać link, powinno się udać. Jeśli nie - zrób spacje między kropkami w adresie, system forum się nie połapie a każdy kto będzie chciał, spacje sobie wytnie
gajowy1957
Wysłany: Pon 21:10, 28 Sty 2008
Temat postu:
Z internetu oczywiście! Linku nie mogłem wpisać niestety mimo że jestem zalogowany
zniesmaczony
Wysłany: Pon 3:46, 28 Sty 2008
Temat postu:
skąd takie informacje jeśli można wiedzieć?
gajowy1957
Wysłany: Pią 21:02, 25 Sty 2008
Temat postu:
W Polsce jest 5558 osób o nazwisku Pierzchała.
Zamieszkują oni w 250 różnych okręgach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Nowy Sącz a dokładnie 419.
Dalsze okręgi/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku Chrzanów (180), s. Kraków (178), Warszawa (177), Kraków (164), Pabianice (158), Ostrołęka (157), Kozienice (108), Jaworzno (101) i s. Nowy Sącz z liczbą wpisów 100.
jacek13
Wysłany: Śro 18:39, 23 Sty 2008
Temat postu:
Bardzo ciekawe informacje.
Mój dziadek już jest na tamtym świecie. Ale pamiętam że to był zacny człowiek i szkoda że byłem za młody aby pytać o pra - dziadka. Może jednak forum rozjaśni nieco dzieje historii ostatniego stulecia, bo skrawki wspomnień zapowiadały się interesująco
zniesmaczony
Wysłany: Sob 20:51, 19 Sty 2008
Temat postu: NASZE KORZENIE
Legendarny protoplasta rodu Pierzchała to biskup Janicius Hatton [X wiek]. Pierwszy udokumentowany protoplasta rodu to hrabia (comes principalis) Rościsław Pierzchała, hetman mazowiecki, starosta płocki, doradca księcia Konrada III, dowódca wyprawy na Jaćwież w 1238 roku. Od najdawniejszych czasów ród Pierzchałów pisał się comites od swego protoplasty Rościsława. W dokumentach oficjalnych widocznym to aż nader jasno. Hrabiami tytułowano zarówno wnuka Rościsława Iwana z Radomina jak i jego syna Pietraszę właściciela miasta Włoszczowa. W latach późniejszych też tytułowano hrabiami, mimo późniejszego zakazu sejmowego posługiwania sie tytułami w Polsce.
Comites Pierzchała, pieczętowali się herbem Roch (sięgającym czasów imperium rzymskiego), który trafił do Polski z Włoch za pośrednictwem biskupa Janiciusa Hattona ok. 970 roku. Ród Pierzchałów wydał wielu znakomitych synów kościoła, w tym dwóch biskupów płockich (Klemensa [XIV w] i Stanisława [XV wiek]) oraz pełniących znaczne urzędy ziemskie, jak np. hrabia Rościsław (pierwszy wymieniony w kronikach), hetman mazowiecki, starosta płocki, znany z uwieńczonej sukcesem wyprawy na Litwę i Jaćwież w 1238 roku, wyprawa odbyła się z polecenia Konrada księcia Mazowieckiego i zaowocowała nadaniem książęcym). Gniazdem rodziny Pierzchałów, w XIV wieku stają się między innymi Pęcice, jednak w wyniku nadań książęcych dla comesa Świętosława Pierzchały i jego braci [między innymi comesa Tomasza Adama], dobra rodowe powiększają się znacznie. W domenie rodu pojawiły się między innymi: Pruszków, Pogroszew, Umiastów, Myszczyn itd. Pod koniec XV wieku "modnym" stało się branie nazwiska od dóbr, tą drogą synowie hrabiego Swiętosława i jego braci przyjęli nazwiska Pęczycki, Pogroszewski, Pruszkowski, Umiastowski, Myszczyński itd. Niektórzy pozostali przy nieodmienionym herbie, inni go odmieniali.
Drzewo genealogiczne - początek
1. Iwan Pierzchała de Radomin, Balin et Sudragi – marszałkek dworu księcia szczecińskiego Kaźka, prastryj braci: hrabiego Tomasza Pierzchały z Umiastowa i hrabiego Świętosława z Pruszkowa i Pęcic, brat Henryka i biskupa płockiego Klemensa Pierzchały
1.1. Piotr Pierzchała(hrabia Pietrasza z Radomina i Włoszczowy, zwany Karwacjanem, kasztelan dobrzyński [1388-1414],wielkorządca podolski [1404- 1408])
1.2. Pakosław Pierzchała
1.3. Mikołaj Pierzchała
1.4. Dorota Pierzchalanka
Źróło: internet (m.in.
http://umiastowski.org
)
podziękowania dla Darka Pierzchała z Kozienic/Warszawy za przesłanie tekstu.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin